Dals Lighting VAL36-CC-SN 36 Inch Adjustable Linear Wall light, Watt 33W, Lumens 2330LM, 5CCT 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K Satin Nickel Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : VAL36-CC-SN
BRAND : DALS Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Dals Lighting VAL36-CC-SN
VAL36-CC-SN Product Description
Specifications:
SKU: VAL36-CC-SN
Brand: Dals Lighting
Size: 36"
Watts (W): 33
Delivered lumens: 2330
CRI: 90
Voltage (V): 120
Beam angle (deg): 115
Mounting: Adjustable
Life span (hrs): 50,000
Binning: 7 SDCM
LED model: SMD 2835
Light direction: All Around
Color temperature: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
Environment: Damp
Location: Indoor
Operating temp (°C): -20 to 40
IP rating: IP40
Input voltage (V): 120
Output voltage (V): 115–130V
Output current (mA): 200
Power factor: 91
Driver type: Constant current
THD: ≤ 50%