American Lighting SPKPL-SF10-RGBTW-WH Spektrum+ 10" LED Flush Mount - RGB + TW - White Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SPKPL-SF10-RGBTW-WH
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
American Lighting SPKPL-SF10-RGBTW-WH
SPKPL-SF10-RGBTW-WH Product Description
This American Lighting Spektrum+ 10" LED Flush Mount is an excellent choice to provide your residential or commercial ceiling lighting application with long lasting, energy efficient LED illumination. Being CCT-tunable, these fixtures allow the user to select between different white light color temperatures to find the right light output to suit your application. The high color rendering (90+ CRI) produces rich and vibrant colors in the area of illumination. This fixture is RGB Tunable, allowing the user to select between a variety of different RGB color options to find just the right light output to suit their application or preference.
Features: CCT Selectable, RGB Tunable
White Finish
120V Operation
Wattage: 18W
Lumens: 1,000
CCT Selectable: RGB + CCT Tunable
CRI: 90+
Beam Angle: 110 Degrees
Rated Hours: 25,000
Certifications: cETLus, Damp Location Rated, FCC
Specifications:
Brand:American Lighting
Manufacturer Part Number:SPKPL-SF10-RGBTW-WH
UPC:714176033013
Lumens:1,000 Lumens
Wattage:18 Watts
Input Voltage:120V