American Lighting HTL20-PXL-RGBW6-24VDC-16 RGBW Dynamic Pixel Tape Light – DMX512 Controlled, 24V DC, 95LM/ft, 90+ CRI, 16.4ft Reel, cULus Listed (IP20, Dry Location)
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : HTL20-PXL-RGBW6-24VDC-16
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
American Lighting HTL20-PXL-RGBW6-24VDC-16
HTL20-PXL-RGBW6-24VDC-16 Product Description
Specifications:
Brand: American Lighting
SKU: HTL20-PXL-RGBW6-24VDC-16
UPC: 714176030340
Input Voltage: 24V DC
Wattage: 6.1 W/ft
CCT: Digital Pixel RGBW
CRI: 90+
Lumens: 95
Cut Increment: 3.94 in
Max Run: 16.4 ft
Optics: 120° Beam Angle
Rated Life: 50,000 Hours
Temperature Range: -20°C (-4°F) to 40°C (104°F)
Dimming: DMX512 0 - 100%
Spacing: 16.67 mm
Weight: 0.39 lbs
Width: 0.03 ft
Length: 16.4 ft
Safety Rating: cULus Listed
IP Rating: IP20
Location Rating: Dry
Indoor: Yes
Features:
RGB+3000K warm white dynamic pixel color mixing capabilities
Create millions of color combinations for impactful installations
Features SMD 5050 RGBW LEDs with 5 step SDCM
Lumen output ranging up to 241Lm per foot (3000K)
Cuttable every 3.94” with 16.4ft max run