American Lighting ATOM-120V-18-BK Atom 18" Power Strip, 2 Receptacles, 1 USB-A/C, Voltage 120V, Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Out of stock
SKU : ATOM-120V-18-BK
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
American Lighting ATOM-120V-18-BK
ATOM-120V-18-BK Product Description
The Atom Power Strip is an easy-to-install, with built-in 20A tamper resistant power receptacles and both USB-A & USB-C Ports. With a quick-access door to the wiring compartment and convenient push-in wire connectors, the Atom power strip removes the visual clutter of inwall receptacles while providing a clean look.
Specifications:
Brand: American Lighting
Under Cabinet Type: Line Voltage
Manufacturer Part Number: ATOM-120V-18-BK
UPC: 714176041964
Input Voltage: 120V
Color: Black
Special Features: USB Charging
Length: 17.91"
Width: 1.81"
Height: 1.65"