Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : T5L2-12RRB
BRAND : AFX Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
AFX Lighting T5L2-12RRB
T5L2-12RRB Product Description
AFX Lighting's 5W LED TL5 2 undercabinet light in oil rubbed bronze is direct wire with metal housing & white polycarbonate diffuser. It has an on/off switch & multiple knockouts for easy wiring.
Specifications:
Brand: AFX Lighting
Part T5L2-12RRB
Fixture Material : Steel
Diffuser Finish : White
Diffuser Material : Polycarbonate
Light Source : Integrated LED
Bulb Included : Integrated
Fixture Max Wattage : 5
LED Module Wattage : 5
Voltage : 120V
Delivered Lumens : 315
Color Temperature : 3000K
CRI : 90
Lumens Per LED : 315
Dimmable : TRIAC/ELV
Incandescent Equivalent : 25
LED Life Expectancy : 50,000 hrs.
LED Module Quantity : 1
Width : 3.5 inch
Height : 1.125 inch
Length : 12 inch
Extends : 1.125 inch
Weight : 1.5
Features:
  • Oil Rubbed Bronze.
  • 5W; 315 Lumens.
  • 120V; 90 CRI.