Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : BARV3603L30D1SN
BRAND : AFX Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
AFX Lighting BARV3603L30D1SN
BARV3603L30D1SN Product Description
AFX Lighting's 30W LED Barlow vanity light in Satin Nickel with 3000K color temperature is rated for 120V installation and can be mounted vertically or horizontally.
Specifications:
Brand: AFX Lighting
Part BARV3603L30D1SN
UPC 37949479819
Fixture Material : Steel
Diffuser Finish : Frosted
Diffuser Material : Acrylic
Light Source : Integrated LED
Bulb Included : Integrated
Fixture Max Wattage : 30
LED Module Wattage : 30
Voltage : 120V
Source Lumens : 3800
Delivered Lumens : 1634
Color Temperature : 3000K
CRI : 90
Lumens Per LED : 3800
Dimmable : TRIAC/ELV
Incandescent Equivalent : 3x100
LED Life Expectancy : 50,000 hrs.
Width : 2.25 inch
Height : 3 inch
Length : 36 inch
Features:
  • Satin Nickel.
  • 30W; 3800 Lumens.
  • 120V; 90 CRI.
  • Dimmable.
  • 3000K color temperature for a soft white light.
  • Decorative vanity with a frosted acrylic diffuser.
  • Fixture can be mounted vertically or horizontally to a 2 x 4 or a 4 x 4 inch junction box (not included) with included cover plate.