Diode LED DI-24V-STMLT4-40-016 16.4 ft StreamLite Tape Light 24V, Lumens 400+ Color Temperature 4000K, Spool
Available: In stock
SKU : DI-24V-STMLT4-40-016
View full details
Diode LED DI-24V-STMLT4-40-016
DI-24V-STMLT4-40-016 Product Description
Specifications:
Voltage: 24VDC
Wattage: 5 W/ft
Lumens: 466/ft
Color Temperature: 4000K
Max Run: 16.4 Feet
Cut Points: 1.8 in.
CRI: 90+
Dimmable: Yes
Field Cuttable: Yes
DImensions: Width = 0.31", Height = 0.13"
Environment: Indoor / Damp Location
Certifcation: UL Listed 2108
Warranty: 7 Year
LED Chip Beam Angle: 180°
Luminous Efficacy3 (lm/w): 87~97
Mounting: 3M mounting tape on back of tape.
Connections: 36 in. Bare Lead 20/2 AWG UL 2464 Wire with Strain Relief
Ambient Temp4: -4 - 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp5: -4 - 176°F (-20 ~ 80°C)