Core Lighting LRB1348-35K-24V High Power 90CRI Rigid LED Strip 3500K 24V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LRB1348-35K-24V
BRAND : Core Lighting
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Core Lighting LRB1348-35K-24V
LRB1348-35K-24V Product Description
LRB SERIES is an extremely versatile solution to a wide variety of lighting needs and applications. This indoor rated rigid LED strip delivers 12 Watts and 870 Lumens per foot. Available in 6”, 12” , 24” and in 3 CCT options: 30K, 40K and 50K. Comes with a 3M adhesive backing for an easy install ( just peel-off and attach to installation surface). Ca Title 24 JA8 compliant
Features:
12 Watts per foot
870 Lumens per foot
90 CRI
Efficacy: 130 initial LPW
Available sizes: 6” / 12” / 24”
CCT Options: 30K / 40K / 50K
Dimmable (w/ CORE LED Dimmable drivers)
Rated life: 50,000 hrs
Indoor rated
Quick connect power feed
Suitable for dry locations
24V DC Input Only