Westgate LRD-10W-30K-4WTRPH-WH LED 4 Inch 10W Architectural Winged Recessed Lights - Pin Hole Trim 3000K White Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LRD-10W-30K-4WTRPH-WH
BRAND : Westgate
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Westgate LRD-10W-30K-4WTRPH-WH
LRD-10W-30K-4WTRPH-WH Product Description
Westgate Manufacture LED 4 Inch 10W Architectural Winged Recessed Lights - Pin Hole Trim 3000K White Finish
SPECIFICATIONS:
ELECTRICAL SPECIFICATIONS:
• Voltage: 120VAC
• Wattage: 7W/10W
• Power factor: >0.90
• Efficacy: Up to 70LM/W
HOUSING SPECIFICATIONS:
• Die-cast Aluminum with white powder coat finish
• Junction box included with fixture
• Type IC rated: Approved for direct contact with insulation
• Operating temperature: 104°F
• Lifespan: 50,000 Hrs.
• Air-tight and Type IC Rated: No housing Required
• damp location approved
LIGHTING SPECIFICATIONS:
• Dimming: dimmable down to 10% using standard