Visual Comfort Architectural ENCL3RRL-L15WD31WN-W Entra CL 3" Round Remodel Trimless Wall Wash – 15W – Warm Dim 3000K-1800K – 700 Lumens – 90+ CRI – White Reflector – Flangeless Trim
Available: In stock
SKU : ENCL3RRL-L15WD31WN-W
View full details
Visual Comfort Architectural ENCL3RRL-L15WD31WN-W
ENCL3RRL-L15WD31WN-W Product Description
The ENTRA CL3 LED Remodel Adjustable, Fixed and Wall Wash 3" downlights offer a cost-effective alternative for updating residential, multi-family and hospitality applications without sacrificing architectural-grade aesthetic or quality. Custom engineered for high performance and reliability, ENTRA CL3 Remodel is easy to configure with a complete feature set that offers flexibility without an overwhelming list of options. Modules are available with three Static White CCT options, 3000K - 1800K warm color dimming, and four interchangeable optics (20°, 30°, 40° and 60°). Trim options include Flanged or Flangeless (includes mud plate) and Round or Square in Satin Silver, Champagne, Black or White finish. (White finish is field-paintable.)2-step color binning
Specifications
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENCL3RRL-L15WD31WN-W
Fixture Type: Wall Wash
Wattage: 15 Watts
Lumen Output: 700 Lumens (Warm Dim)
Color Temperature: Warm Dim (3000K-1800K)
CRI: 90+
Beam Angle: Asymmetric Wall Wash optic
Dimming: Reverse-phase, forward-phase, TRIAC, and 0-10V dimming down to 1%
Housing: Non-IC rated, galvanized steel and cold-rolled steel
Reflector Finish: White
Certifications: ETL Listed, Wet Location Listed
Lifespan: 50,000 hours (L70)
Voltage: 120V
Power Supply: Constant current driver with ≥0.8 power factor and ≥80% efficiency