Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L12WD31WI-B-W Modern Entra CL 3" Round Wall Wash Flanged IC Airtight Trim / Remodel Housing - CCT: 3000K-1800K - 12W - Reflector/Baffle Color: Black - Finish: White
Available: In stock
SKU : ENCL3RRF-L12WD31WI-B-W
View full details
Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L12WD31WI-B-W
ENCL3RRF-L12WD31WI-B-W Product Description
ENTRA CL 3" IC Remodel Downlights deliver dependable performance, clean
aesthetics, and exceptional value for insulated ceiling applications in residential,
multi-family, and hospitality environments. Designed for easy installation in
set of features ensures design flexibility without unnecessary complexity.
Specifications:
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENCL3RRF-L12WD31WI-B-W
Finish: White
Reflector/Baffle Color: Black
Option: Wall Wash
Function: Wall Washer
Housing Type: IC Airtight
Housing Height: 4"
Aperture Shape: Round
Color Rendering: 90 CRI
Color Temperature: 3000K-1800K
Ceiling Cutout: 3-7/8"
Ceiling Thickness: Up to 2"