Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L12WD31AI-B-B Modern Entra CL 3" Round Adjustable Flanged IC Airtight Trim / Remodel Housing - CCT: Warm Dim(3000K-1800K) - 12W - Reflector/Baffle Color: Black - Finish: Black
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : ENCL3RRF-L12WD31AI-B-B
Category : LED RECESSED LIGHTING
Request A Quote
View full details
Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L12WD31AI-B-B
ENCL3RRF-L12WD31AI-B-B Product Description
ENTRA CL 3" IC Remodel Downlights deliver dependable performance, clean
aesthetics, and exceptional value for insulated ceiling applications in residential,
multi-family, and hospitality environments. Designed for easy installation in
remodel settings, the compact IC-rated housing supports both Adjustable and
Fixed configurations with Static White or Warm Dim LED modules. A streamlined
set of features ensures design flexibility without unnecessary complexity.
Specifications:
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENCL3RRF-L12WD31AI-B-B
Finish: Black
Reflector/Baffle Color: Black
Option: Adjustable
Function: Adjustable Accent
Housing Type: IC Airtight
Housing Height: 4"
Aperture Shape: Round
Color Rendering: 90 CRI
Delivered Lumens: 724lumens
Lumens/Watt: 60
Color Temperature: 3000K-1800K
Ceiling Cutout: 3-7/8"
Ceiling Thickness: Up to 2"