Visual Comfort Architectural 700OARVL8308DZ12SST Revel Outdoor LED Path Light - 17.6W 3000K - 122.1 Lumens - Bronze - Stake Mounting Kit
Available: In stock
SKU : 700OARVL8308DZ12SST
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
Visual Comfort Architectural 700OARVL8308DZ12SST
700OARVL8308DZ12SST Product Description
Specifications:
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: 700OARVL8308DZ12SST
Finish: Bronze
Length: 8"
Lens: Diffuser
Construction: Aluminum
Mounting Options: Stake Mounting Kit
Wattage: 17.6W
Color Temperature: 3000K
Delivered Lumens: 122.1
CRI: 80+
Voltage: 12V (Transformer sold separately)
Dimming: MLV
Light Distribution: Symmetric
Hardware: Stainless Steel
Length: 6"
Width: 4"
Height: 8"
Product Weight: 3.3 lbs
Lamping: 1 x 17.6W LED module (Included)