Visual Comfort Architectural 700MPELT12Z 12" Monopoint Elton Head, Antique Bronze - Requires 2 x 35W Max MR16 Lamps - Dimmable
Available: In stock
SKU : 700MPELT12Z
Category : Led Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Visual Comfort Architectural 700MPELT12Z
700MPELT12Z Product Description
Specifications:
Brand: Visual Comfort
SKU: 700MPELT12Z
Canopy sold separately
System: Monopoint
Length: 12 inches
Finish: Antique Bronze
Material: Metal
Two low-voltage, MR16 lamps of up to 35 watts each (70 watt max) (not included)
Dimmable with Low-Voltage electronic or magnetic dimmer (based on transformer)
Not compatible with Max Lite 8W MR16 LED lamps