Task Lighting LV2PX24V24-06W4 6 Watt 20" Vivid Series Recessed LED Light Bar - 4000K - 307 Lumens - 24V
Available: In stock
SKU : LV2PX24V24-06W4
View full details
Task Lighting LV2PX24V24-06W4
LV2PX24V24-06W4 Product Description
The LV2PX24V24-06W4 is a 20" long recessed LED light bar that provides 307 lumens of 4000K neutral white light and the following features:
24V operation (DC plug-in or hardwired power supply required and sold separately - see 'Frequently Bought Together' products above)
Dimmable with compatible dimmers
High CRI of 90+ for true color rendering
120º beam angle
Mounting hardware included for installation
8mm tape lighting pre-assembled in aluminum housing with frosted lens
No ultraviolet or infrared light emitted
Wet location IP65 rated
Operating temperature: -4º to 140º F
30,000 hour rated
Specifications:
Manufacturer:Task Lighting
Under Cabinet Type:Low Voltage, Light Bars
Manufacturer Part Number:LV2PX24V24-06W4
UPC:840002593236
Lumens:307 Lumens
Wattage:6 Watts
Input Voltage:24V