Task Lighting LV2P724V24-06W3 6 Watt 20" Vivid Series Flat LED Light Bar - 3000K - 307 Lumens - 24V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LV2P724V24-06W3
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Task Lighting LV2P724V24-06W3
LV2P724V24-06W3 Product Description
The LV2P724V24-06W3 is a 20" long flat LED light bar that provides 307 lumens of 3000K warm white light and the following features:
24V operation (DC plug-in or hardwired power supply required and sold separately - see 'Frequently Bought Together' products above)
Dimmable with compatible dimmers
High CRI of 90+ for true color rendering
120º beam angle
Mounting hardware included for installation
8mm tape lighting pre-assembled in aluminum housing with frosted lens
No ultraviolet or infrared light emitted
Wet location IP65 rated
Operating temperature: -4º to 140º F
30,000 hour rated
Specifications:
Manufacturer:Task Lighting
Under Cabinet Type:Low Voltage, Light Bars
Manufacturer Part Number:LV2P724V24-06W3
UPC:840002592819
Lumens:307 Lumens
Wattage:6 Watts
Input Voltage:24V