Task Lighting APTUL60-8GSN 60" Slim Angled Power Strip - Right Wire Entry - 7 Gray Receptacles - Left Side USB-A/C - 120V - Stain Nickel
Available: In stock
SKU : APTUL60-8GSN
View full details
Task Lighting APTUL60-8GSN
APTUL60-8GSN Product Description
The TASK Lighting & Power Slim Angle Power Strip with USB-A/C combines modern convenience with a sleek, hidden design. Made in the USA, it tucks under cabinets to preserve your backsplash while keeping power easily accessible. With both USB-A and USB-C ports, it supports regular and fast charging for multiple devices.. 60" long fixture with one USB-A/C device on left and seven 20-amp tamper-resistant single receptacles in a satin nickel housing with grey receptacles. Wire entry on right side.
Specifications:
Brand: Task Lighting
Under Cabinet Type: Line Voltage
Manufacturer Part Number: APTUL60-8GSN
UPC: 196734056892
Input Voltage: 120V
Color: Satin Nickel
Special Features: USB Charging
Dimensions
Length:    60"
Width: 1.69"
Height: 1.5"