Nora Lighting NYLM-5ST40XSSLE4/36 5 Inch iLENE LED Mini Cylinder, 36 Inch Stem Mounted, Lumens 2000lm / 40W, Color Temperature 4000K , Silver Finish 120V Triac/ELV/0-10V & 277V 0-10V Dimming
Available: In stock
SKU : NYLM-5ST40XSSLE4/36
View full details
Nora Lighting NYLM-5ST40XSSLE4/36
NYLM-5ST40XSSLE4/36 Description
includes three field-changeable optics for spot, narrow flood and flood (installed) beam spreads.
Specifications:
· 2000lm / 40W LED
· Cree® LED COB or Comfort Dim Technology technology
· Stem, Surface or Cable Mounted
· 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or Comfort Dim @ 90+ CRI
· Flood (installed), narrow flood and spot optics included
· Triac, ELV or 0-10V dimming
· Black, silver or white cylinder finish
· ENERGY STAR® certified
· 5-year limited warranty
Construction: Extruded aluminum cylinder with aluminum
vented top. Driver is mounted in the canopy to dissipate heat
away from the LED module and extend life expectancy.
INSTALLATION (Canopy includes driver & mounts over j-box)
Cable: Cylinder includes 8’ field adjustable aircraft cable
Surface: Cylinder is connected to canopy and mounts
directly over junction box.
Stem: Cylinder can be stem mounted up to 7’, must specify
stem length (12” increments). Stems are internally threaded
and can be connected together
ELECTRICAL
Voltage: 120V/277V
Lumens / Wattage: 2000lm / 40W (1800lm with Comfort Dim)