Nora Lighting NUTP8-WLEDB/12 24V 4 Inch High Output LED Tape Light Blue 12" Section / White Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NUTP8-WLEDB/12
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Nora Lighting NUTP8-WLEDB/12
NUTP8-WLEDB/12 Product Description
FEATURES :
· Available in 10’ roll, 12” section, and 4” section
· 24V DC system
· 350 lumens per foot
· 5 available colors: Blue, Red, Cool White (4200K), Warm White (3000K) or Warm White (2700K)
· Separable every 12”, easily disconnected and connected without soldering
· Field cuttable every 4” or 6 LEDs
· Easy to install; pre-applied 3M™ tape or 15 acrylic mounting clips (included with roll)
· No soldering or additional wiring is required
SPECIFICATIONS :
Construction:
The silicone encapsulated tape can be cut every 4" or 6 LEDs at marked intervals. Cutting does not effect circuit (shrink wrap tube included for concealment). LED Tape Light is also separable every 12”, each connection has pre-installed shrink wrap around power connections to ensure listing. Simply slice the clear shrink wrap at each electrical connection, and separate pieces. This eliminates soldering when using partial rolls. Each roll or kit comes with 12” power line connector [NAHO-609].
Mounting:
LIMITATIONS
· Not rated or warranted for enclosed applications, only approved channels
ELECTRICAL
Input Voltage:
24V
Light Source:
18 High Output LEDs per foot
Lumens / Wattage:
350lm / 4.1W per foot
Color Temperature:
Blue, Red, 2700K, 3000K or 4200K
CRI:
90 CRI
Operating Temp.:
-25°C to 45°C