NORA Lighting NRLM-10C3035BWLE4 10" LED RLM Shade with 96" Pendant Cord, 3000 Lumens Black Outer - White Inner Shade Finish 3500K
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NRLM-10C3035BWLE4
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
NORA Lighting NRLM-10C3035BWLE4
NRLM-10C3035BWLE4 Product Description
FEATURES:
Over 80% energy savings when compared to incandescent
10" or 16" diameter shades
2000lm or 3800lm output
Field adjustable pendant cord
Built-in dimmable LED driver allows for minimal canopy size
5-year limited warranty
SPECIFICATIONS:
Installation: 96" pendant cord with minimal canopy size. Field adjustable cord can be shortened to desired length.
Finish: Outer shade finishes include black, gun metal or white. Inner shade reflector is white.
Electrical
Input Voltage: 120V / 277V
Lumens / Wattage:
20 = 2000lm / 23W
25 = 2500lm / 27W
30 = 3000lm / 36W
38 = 3800lm / 48W