NORA Lighting NOX-563250WW/12 5" or 6" Onyx Round LED Baffle White Finish 1200lm & 17.5W 5000K
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NOX-563250WW/12
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
NORA Lighting NOX-563250WW/12
NOX-563250WW/12 Product Description
Cobalt retrofit series is cULus classified for use in existing IC or Non-IC housings manufactured by Nora and others. The 4" retrofit click luminaries provide 750 lumen output at 90+ CRI. The Cobalt series integrates a Cree® COB family of LED arrays, giving bright spectacular light output and low power consumption.
FEATURES:
750lm / 12W LED output
2700K, 3000K, 3500K or 4000K @ 90+ CRI
CREE® COB LED or Comfort Dim technology
Integral dimmable driver
Includes medium base socket adapter for easy retrofitting in 4" recessed housings
5-year limited warranty
Energy Star certified
cULus classified for wet locations
SPECIFICATIONS:
Mounting: Two steel, spring mounting blades allow for easy and secure mounting in most 4" housings.
Electrical
Input Voltage: 120V or 120V-277V, must specify Lumens / Wattage: 750lm / 12W
Color Temperature: 2700K, 3000K, 3500K or 4000K
CRI: 90+CRI
Operating Temp.: 0˚C to 45˚C ambient temperature
Dimming: Available in Triac/ELV/0-10V
ACCESSORIES
NLCBC-4EYELID: Round eyelid used to convert round reflector or baffle to half moon wall wash trim.
NLCBC-4OR: Round oversize ring used to cover ceiling cut-outs up to 6".