NORA Lighting NHAPIC-3R20L33025DP 3" Apollo Round IC Air-Tight Housing with Field Changeable Optics, 2000 Lumen, 1.625" to 2" Ceiling Thickness
Available: In stock
SKU : NHAPIC-3R20L33025DP
View full details
Nora Lighting NHAPIC-3R20L33025DP
NHAPIC-3R20L33025DP Product Description
3" Apollo IC Air-tight new construction housing for use with 3" Apollo flanged and flangeless trims. Shallow 4-1/8" housing includes the adjustable LED mechanism and reinforced bar hangers. A detachable roof allows for serviceability from below and above the ceiling.
Features:
Housing only. Trim sold separately.
Wattage: 20W
Voltage: 120V
Color Temperature: 3000K
Lumens: 2000
CRI: 90+
Beam Spread: Spot (26°)
Dimming: Triac / ELV
Dimensions:
Ceiling Thickness: 1.625" to 2"
Length: 17.13"
Width: 10.75"
Height: 4.13"
Ceiling Cut-Out: 3.38"