Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : WPOP55U-WCSBCREM0
BRAND : MaxLite
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite WPOP55U-WCSBCREM0
WPOP55U-WCSBCREM0 Product Description
The new generation of WallMax Open Face LED Wall Packs provides flexibility
for distributors and contractors with field-selectable CCTs, wattages (55W and
120W models) and field-installable controls. The housing has been enlarged to
cover HID fixture footprints and accommodate battery backup in all sizes. The
Wall Packs feature a controls-ready receptacle compatible with c-Max controls.
The simple plug-and-play sensor receptacle enables c-Max control nodes to be
added at the time of installation, or in the future. as well as allowing for future
control upgrades without changing the fixture. The receptacle is located at the
bottom of the fixture and looks through a window, which minimizes the impact
on the fixture aesthetics. A cover is included to hide the window when controls
are not used.
Specifications:
Brand Maxlite
Watts (W) 28/40/55
Voltage (V) 120-277
Delivered Lumens (lm) 7256.1
Efficacy (lm/W) 136.16
Color Rendering Index (CRI) ≥80
Color Temperature (K) 3000/4000/5000
Equivalent Wattage 250W MH