MaxLite SHF620U-40WLKRPC Sports/high Output Flood Light 620W, 120-277V, 10K Surge Protector, Wide (80 Degrees), 4000K, Black, Knuckle Slipfitter, Nema 3-Pin Photocell
Available: In stock
SKU : SHF620U-40WLKRPC
BRAND : MaxLite
Category : LED Landscape Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite SHF620U-40WLKRPC
SHF620U-40WLKRPC Product Description
The FieldMax Sports/HO Flood is the perfect solution for either sports fields or large areas. It has 3 wattage packages and up to 5 optical choices which can be tailored to your specific application. It works great for football, soccer, baseball and multi-purpose recreational fields. It works equally well on large area situations such as transporation terminals or agricultural landscapes. In addition it offers high voltage (480V) and a variety of integral controls options including a dynamic theatrical effect for sports venues.
Features:
• 515W (up to 77K lumens), 620W (up to 100K lumens), 1200W (up to
172K lumens)
• Up to 5 optical options: narrow - wide
• Universal voltage (120-277V) and high voltage (220-480V) Options
• 6kV + 10kA minimum surge protection, 20kA option
• Slipfitter or yoke (suitable for Cross-Arms) mounting choices
• Integral controls options - from simple On/Off photocell to dimming and
dynamic theatrical effects
• Field installable visor and laser pointer (for aiming) accessories
available
Specifications:
Manufacturer Part Number:SHF620U-40WLKRPC
Wattage:620W