MaxLite SHF620H-50MLY Sports/HO Flood - 620W 220-480V 20K Surge Protector Medium 40 Degrees Beam - CCT 5000K, W/Black Yoke
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SHF620H-50MLY
BRAND : MaxLite
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite SHF620H-50MLY
SHF620H-50MLY Product Description
The FieldMax Sports/HO Flood is the perfect solution for either sports fields or large areas. It has 3 wattage packages and up to 5 optical choices which can be tailored to your specific application. It works great for football, soccer, baseball, and multi-purpose recreational fields. It works equally well in large-area situations such as transportation terminals or agricultural landscapes. In addition, it offers high voltage (480V) and a variety of integral control options including a dynamic theatrical effect for sports venues.
Specifications:
Brand Maxlite
Watts (W) 620
Voltage (V) 277-480
Delivered Lumens (lm) 101812.2
Efficacy (lm/W) 160
Color Rendering Index (CRI) ≥70
Color Temperature (K) 5000
Equivalent Wattage 1500 MH