MaxLite CPL60HCSWCR Enhanced Canopy/Parking Garage Fixture, 60W, 277-480V , 3000K/4000K/5000K, White Finish ,Controls Ready, c-Max compatible
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : CPL60HCSWCR
BRAND : MaxLite
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite CPL60HCSWCR
CPL60HCSWCR Product Description
Quick to install and pay for itself, the Enhanced Canopy/Parking Garage fixture is an economical retrofit solution for 70-250W HID garage and canopy luminaires. Offered in five wattages, CCT and wattage selectable, with a single lens that covers up to 4 DLC distribution categories, the CPL can address a variety of canopy/parking garage lighting needs. The series comes standard with an internal c-Max control receptacle which allows for a variety of c-Max controls to be field installed (sold separately). The luminaire also features a single screw design that allows access to the fixture interior within seconds for quick and easy surface conduit connections or c-Max controls installation. In addition, factory installed battery backup, 480V and White finish options are available. For Canopy/ Parking Garage applications, this family makes it easy!
Features:
c-Max compatible allowing a variety of field installed c-Max controls
• Third party network controls available (factory installed)
• Quick and easy access to interior with single screw and hinge design for
conduit connection and controls installation
• CCT selectable between 3000/4000/5000K (5K default)
• Single lens covers up to 4 different DLC categories
• Wattage selectable on 60W version
• Shorter height for more vehicle clearance (2.67”/67.6mm)
• 18” leads standard for easier pendant mounting
• Universal 120-277V standard, High Voltage 277-480V option
• 4kV + 10kA surge protection standard, option for higher 20kA protection
(40W+ versions)