Magnitude Lighting EZJ192L24DC EZJ-Box Constant Voltage Phase-Cut Dimming LED Driver, 192W (96W x 2), 120VAC Input/24V DC Output
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : EZJ192L24DC
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Magnitude Lighting EZJ192L24DC
EZJ192L24DC Product Description
This is the Magnitude EZJ192L24DC, a EZJ-Box with E-Series constant voltage electronic drivers in a junction box. The input voltage is 120 volt and the max output current is 4160mA each driver. This junction box includes (2) 96 Watt constant voltage drivers, totaling 192 watts. The physical dimensions of this product is 11" length x 12" width x 2.13" height with a 5 year warranty.
Specifications:
Manufacturer: Magnitude Lighting
MPN: EZJ192L24DC
UPC: 810020790139
Lighting Technology: LED
Driver Type: Constant Current
Wattage: 192 Watts (2 x 96 Watt Drivers)
Input Voltage: 120VAC
Voltage Output: 24VDC
Input Current: 1.70A
Current Output : 8320mA (2 x 4160mA Driver)
Frequency: 50/60Hz
Dimmable: Yes, Down to 1% with TRIAC Dimmers
Power Factor: 0.95
Operating Temperature : -30°C to 50°C (-22°F to 122°F)
Housing: Galvanized Steel
Mounting: 4-Keyhole Mount
Dimensions: 11" L x 12" W x 2.13" H