Lutron RMJS-CCO1-24-B
RMJS-CCO1-24-B Product Description
PROLIGHTING's Lutron PowPak RF Contact Closure Output Module 24V uses Clear Connect RF technology to give you reliable wireless communication. This low-voltage radio frequency control provides a single dry contact closure for input from Pico controls or Radio Powr Savr occupancy and daylight sensors. It's easy to connect and integrate into HVAC, VAV, building-management and similar third-party systems. The module's single contact closure output features normally open and normally closed dry contacts. This module can receive inputs from up to nine Pico controls, six Radio Powr Savr occupancy/vacancy sensors and one Radio Powr Savr daylight sensor. The module includes screw tabs for the recommended surface mounting. You can also mount it to a U.S.-style junction box with a standard size knockout and is compatible with Lutron Vive. It complies with requirements for use in compartments handling environmental air.Features:
Single contact closure output including both normally open(NO) and normally closed (NC) dry contacts
Maintained output type
Operates at 24 V~ or 24 V-
Receives wireless inputs from up to nine Pico® controls, six
Radio Powr SavrTM occupancy/vacancy sensors, and one
Radio Powr SavrTM daylight sensor
Utilizes Lutron® Clear Connect® RF Technology – refer to
model number chart below for frequency band data
Screw tabs provided for surface mounting (recommended);
or mounts to a U.S style junction box through a standard size knockout
Specifications:
Manufacturer: LutronManufacturer Part Number: RMJS-CCO1-24-B
UPC: 784276150507
Dimensions
Length: 2.82"
Width: 1.25"
Height: 3.94"