Lotus LED Lights TP120-347-RT9.5-C-DIM-G1-ES 10" Commercial Recessed LED Downlight, Color Temperature 3000K/3500K/4000K, Lumens 3000 lm, , 120V-277V, 0-10V Dimming
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : TP120-347-RT9.5-C-DIM-G1-ES
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Lotus LED Lights TP120-347-RT9.5-C-DIM-G1-ES
TP120-347-RT9.5-C-DIM-G1-ES Product Description
Specifications:
Brand: Lotus LED Lights
Part Number: TP120-347-RT9.5-C-DIM-G1-ES
UPC: 733447501525
Lumens: 3,000 Lumens
Lumens Per Watt: 93.75
Wattage: 32 Watts
Input Voltage: 120-277V
Dimmable: 0-10V
Color Temperature: 3000K, 3500K, 4000K
Downlight Diameter: 10"
Downlight Type: Commercial Ready, Wattage / Lumen Selectable
Color: White
Reflector Color / Type: White / Smooth
Rated Hours: 50,000 Hours
Beam Angle: 90 Degrees
Min Operating Temp: -4 Degrees F
CRI: 90+
Diameter: 11.5"
Height: 6.38"
Features:
120-277V operation
0-10V dimmable
Wattage selectable: choose between 20W / 2,000 lumen, 25W / 2,500 lumen, or 32W / 3,000 lumen options
High CRI of 90+ for true color rendering
IC-rated
Wet location rated
Energy Star
Title-24 compliant
Operating temperature: -4º to 104º F
50,000 hour rated
About Lotus LED Lights
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.