Lotus LED Lights LD6R-35K-SR-WT Lotus 6" Deep Regressed Led Downlight – 18W - Silver Reflector - White Trim - 3500K - 1,600 Lumens – 120V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LD6R-35K-SR-WT
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Lotus LED Lights LD6R-35K-SR-WT
LD6R-35K-SR-WT Product Description
The new deep regressed models by Lotus LED Lights provide efficient LED illumination without glare in an elegantly designed downlight. The deep reflector and high-end finish trim present an architectural aesthetic, and open-plenum rated armored cable connection are suitable for commercial application. Being IC-rated, these lights can be installed right into the ceiling without housing and, being only 3.5" deep, can be installed where ceiling space is limited. A high CRI of 90+ means you'll enjoy true color rendering in the area of illumination.
Product Specifications:
Brand: Lotus LED Lights
Part Number: LD6R-35K-SR-WT
Downlight Type: Deep Regressed
Lumens: 1,600
Lumens Per Watt: 88.89
Wattage: 18 Watts
Input Voltage: 120V
Dimmable: 120V
Color Temperature: 3500K
Reflector Color / Type: silver / Smooth
Rated Hours: 50,000
Beam Angle: 38 Degrees
Min Operating Temp: -40 Degrees F
CRI: 90+ for true color rendering
Downlight Diameter: 6"
Diameter: 6.75"
Height: 3.5"
Color: Silver/White
About Lotus LED Lights
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.