Lotus LED Lights JXL-COB04-S15W-CCT-WH-4SR-SM-BK 4" Square Recessed White Trim LED 15W 3CCT 3-4-5K Smooth Black Reflector 36° Type IC Air Tight CRI 90+
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : JXL-COB04-S15W-CCT-WH-4SR-SM-BK
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Lotus LED Lights JXL-COB04-S15W-CCT-WH-4SR-SM-BK
JXL-COB04-S15W-CCT-WH-4SR-SM-BK Product Description
4" Square Recessed LED With Integral Driver In Connection Box
Available with White & Black trims and Smooth & Baffle Reflectors
Features & Benefits:
3 CCT User Selectable
CRI 90+ for True Color
Type IC Rated - No Housing Required
Fast & Easy To Install - Save On Labor
3" Deep - Install Where Ceiling Space Is Limited
120V Triac Dimmable Driver with Wiring Compartment Included
Specifications:
Applications Residential Recessed
Energy Used 15 W
Color Temperature (K) 3000 | 4000 | 5000
Light Output WH Reflector (lm) 1200 | 1335 | 1290
DESCRIPTION Light Output BK Reflector (lm) 1130 | 1305 | 1260
Beam Angle 36°
CRI 90 +
Driver Input 120V AC 50/60 Hz
J-Box Volume 7.4 in3
Dimming TRIAC Dimmers 20% - 100%
Approved Location Insulated Ceiling & Damp Locations
Air Tight Yes
Ambient Temperature -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C)
Projected Life 70% Light Output at 30,000 Hours
Certification c ETL us
Warranty 3 Year
About Lotus LED Lights:
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.