Keystone KTAT-250-480-277 /SF-IP 250VA Step Down Transformer, 480-347V Input, 277V Output, Single Phase, Single Flex
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KTAT-250-480-277 /SF-IP
BRAND : Keystone
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Keystone KTAT-250-480-277 /SF-IP
KTAT-250-480-277 /SF-IP Product Description
The Keystone step down transformers are ideal for powering down from a 480V or 347V system to a 277V system, rated up to 250VA. These auto transformers provide a safe and reliable solution for effective power conversion to use standard 277V or multi-voltage lighting ballasts.
Specifications:
Brand:    Keystone
Manufacturer Part Number:    KTAT-250-480-277 /SF-IP
UPC:    843654102931
INPUT VOLTAGE: 480Vac ±10% / 347Vac ±10%
OUTPUT VOLTAGE: 277Vac @ 480Vac / 200Vac @ 347Vac
MAXIMUM POWER: 250VA @ 480Vac / 180VA @ 347Vac