Keystone KTAT-250-480-277 /A-DP High Voltage Step Down Transformer, 250W Max, 480V/277V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KTAT-250-480-277 /A-DP
BRAND : Keystone
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Keystone KTAT-250-480-277 /A-DP
KTAT-250-480-277 /A-DP Product Description
Keystone’s 480V to 277V Step-Down Auto-Transformers are designed to step down 480V to 277V single-phase power. These transformers enable consumers to utilize common universal voltage (120-277V) electronic ballasts in applications where the main facility power is 480V.
Specifications:
Brand:    Keystone
Manufacturer Part Number:    KTAT-250-480-277 /A-DP
UPC:    890949013809
Wattage:    250 Watts
Input Voltage:    480V