Keystone KT-LED13T8-48GC-840-X3 13W T8 LED Tube, Shatter-Proof Coated Glass, Ballast Compatible & 120-277V Line Voltage Compatible (Single OR Double Ended Wiring) 4ft, 4000K, ComboDrive X3
Available: In stock
SKU : KT-LED13T8-48GC-840-X3
View full details
Keystone KT-LED13T8-48GC-840-X3
KT-LED13T8-48GC-840-X3 Product Description
Features:
• Plug & Play application: Compatible with most instant- and programmed-start electronic T8 ballasts
• Dimmable with compatible dimming ballasts (See Compatibility List)
• Lamp is dimmable in Type B mode when used with an appropriate
dimming accessory (purchased separately). Contact Keystone for
more details to find out what is best for the intended application.
• Bypass ballast application: Runs on 120–277 line voltage
• Can be used with step down transformer for 480V to 120V/277V
• Frosted lens eliminates pixelation
• Environmentally friendly: No mercury used
• 50,000+ hour lifetime
• Instant startup
• Operating temperature: –20ºC/–4ºF to 45ºC/113ºF
• Suitable for dry and damp indoor locations
• UL Listed
• ETL Sanitation Listed NSF/ANSI Standard 2 - Food Equipment,
Splash Zone (Not for Direct Food Zone without additional fixture
considerations
• Improved Lamp Durability with Shatterproof Coated Glass,
designed to pass drop tests of 6’ on hard surface
Specifications:
Brand:    Keystone
Manufacturer Part Number:KT-LED13T8-48GC-840-X3
CCT:4000K
CRI:83:
Bare Lamp Wattage:13W