Keystone KT-LED10PAR30-NF-830 /G2 PAR30 Long Neck Flood, 75W Equivalent, 25 Deg Beam Angle, E26 Medium Base, 3000K, 80 CRI, Gen 2
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KT-LED10PAR30-NF-830 /G2
BRAND : Keystone
Category : LED Trims And Bulbs
Request A Quote
View full details
Keystone KT-LED10PAR30-NF-830 /G2
KT-LED10PAR30-NF-830 /G2 Product Description
Features:
• 80%+ energy savings and less heat generation vs legacy equivalents
• 25,000 hr lifetime means fewer replacements and lower maintenance cost
• Precision crafted optics for beam angle control
• Durable plastic housing for lower risk of breakage
• ANSI compliant construction ensures fit for intended applications
• Suitable for use in enclosed, recessed fixtures
• Suitable for dry, damp, and wet locations
• Suitable for use with dimmers
• PF > 0.90
• Operating temperature range: 4ºF/−20ºC to 95ºF/35ºC
• Complies with FCC Part 15
Specifications:
Base Type:E26
Rated Lamp Wattage: 10W
Legacy Equivalent Wattage: 75W halogen
Color Temperature:3000k
Lumens:950lm
Efficacy:95 lm/W
Input Voltage:120V