Eurofase Lighting EF20208B4 Single Element 39 Inch 2000 Watt Electric Patio Heater
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : EF20208B4
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Eurofase Lighting EF20208B4
EF20208B4 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2000 Watt 208V heater warms an approximate 6 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF20 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
WATTAGE 2000 Watts
FAMILY/ SERIES EF20
VOLTAGE RATING 208V, 240V, 277V, 480V
TOTAL AMPS 9.6A**, 8.3A, 7.2A, 4.2A**