Eurofase Lighting ECO1R01RF15DTWMFRWH Small Aperture Round Trumpet Shaped Recessed Fixed Downlight With White Surface Mount Ring, Wattage 15W, CCT Dim to Warm, Beam Angle Medium 24°, Frosted Diffuser, Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : ECO1R01RF15DTWMFRWH
Category : Led Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Eurofase Lighting ECO1R01RF15DTWMFRWH
ECO1R01RF15DTWMFRWH Product Description
for full customization to suit most residential or commercial settings.
SPECIFICATIONS:
Brand: Eurofase
SKU: ECO1R01RF15DTWMFRWH
FIXTURE BODY: 18 gauge powder coated steel body. Aluminum powder coated surface mount ring
INSTALLATON TYPE: Remodel/existing ceiling N/C plate, IC Box
CUT HOLE: Ø3”
COLOR FINISH: Black
SURFACE MOUNT RING FINISH: White
LIGHT MODULE: High output, high efficiency LED COB. Lumen Maintenance: 70%@50,000hrs
INPUT VOLTAGE: 120V - 277V
WATTAGE: 10W IC Rated, 15W Non-IC Rated
POWER SUPPLY: ERP 10W or 15W, Constant Current 250mA or 350mA power supply Minimum operating temperature: -30° Enclosed in a Junction box with 12” flexible cable to mate to module connector
CRI: 90+
DIMMING: TRIAC/ELV/0-10V
DELIVERED LUMENS: 10W, 730 Lumens & 15W, 960 Lumens, Dim to Warm: 15W, 710 Lumens