Eurofase EF30480W3 Single Element 61 Inch 3000 Watt Electric Patio Heater With Mason Decor Plate - 480V - White
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : EF30480W3
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Eurofase Lighting EF30480W3
EF30480W3 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 3000 Watt 480V heater warms an approximate 8 x 8 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF30 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
Manufacturer: Eurofase Lighting
SKU : EF30480W3
UPC : 773546391122
Wattage : 3000 Watts
Family/ Series : EF30
Voltage Rating : 480V
Finish : White
Construction : Stainless Steel (304 SS)
Heating Area (Approximate) : 8’x8’ (64 sq.ft.)
Mounting Options : Wall/ Ceiling/ Flush/ Pole*
Mounting Angle (Wall/Ceiling)  : 30°/45°
Mounting Angle (Pole)* 0°/15°/30°/45°/60°
Length  : 61.25”
Height:  : 8.1875”
Depth(With 6.36”Brackets)  : 9.36” (6.36”+3”)