Eurofase EF30240B1 Single Element 61 Inch 3000 Watt Electric Patio Heater With Chevron Decor Plate - 240V - Black
Available: In stock
SKU : EF30240B1
View full details
Eurofase Lighting EF30240B1
EF30240B1 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 3000 Watt 240V heater warms an approximate 8 x 8 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF30 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
Manufacturer: Eurofase Lighting
SKU : EF30240B1
UPC : 773546390590
Wattage : 3000 Watts
Family/ Series : EF30
Voltage Rating : 240V
Finish : Black
Length  : 61.25”
Height:  : 8.1875”
Depth(With 6.36”Brackets)  : 9.36” (6.36”+3”)