EnvisionLED LED-UC-14I-8W-TRI-B LED 14 Inch 8W Under Cabinet Bar light 3CCT Selectable Bronze Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LED-UC-14I-8W-TRI-B
BRAND : EnvisionLED
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
EnvisionLED LED-UC-14I-8W-TRI-B
LED-UC-14I-8W-TRI-B Product Description
Link the under cabinets fixtures together with optional jumpers or couplings. Each fixture has an individual on or off switch. Plug the fixture directly into the power outlet or use a J-Box. Easy installation with the built in screws or the knockouts in the back of the fixture. Optional accessories include 6", 12", 24" jumpers, and J-Box. Fixture is available in white or architectural bronze finish. Available in 11", 14", 22", 28", 42". EnVision's TRI-Color fixture switches color temperatures from 3000k-4000k-5000k and features a hi-lo switch for lumen output adjustment.
Description:
LED TYPE Undercabinet
CERTIFICATION UL/ES/JA8
CRI >90
COLOR TEMP.1 TRI: 3000K/4000K/5000K
DIMMABLE Dimmable
IP RATING IP 20
OUTPUT LUMEN 570 Lumens
BEAM 120 Degrees
VOLTAGE 120V