Elco Lighting E36TW-11HC 3" Koto Sylo™ Track Head, Color Temperature Human Centric, Lumens 1050 lm, Dimming Triac/ELV, Beam Angle 38° All White
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : E36TW-11HC
BRAND : ELCO Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Elco Lighting E36TW-11HC
E36TW-11HC Product Description
SPECIFICATIONS:
Wattage 12.5W
Lumens 1050 lm
Voltage 120V
Color Temp. Human Centric
Dimmable Triac/ELV
Lamp Type LED
Beam Angle 38°
CRI 95+
FEATURES:
Modern Track Head Die-Cast aluminum fixture for easy maintenance and upgrades
Standard Fixtures or Fixtures with Stems (12", 24", 36", 48", and 60") available
Includes Standard 38º lens, with 28º and 60º lenses. Optional: 15º and 18º lenses available
Works with Single and Two Circuit Track
Sunset option dims from 3000K to 1800K
Human Centric option dims from 4000K to 2200K
90° tilt, 358° rotation
Energy Star Certified. Title 24 JA8-2019 Compliant
Life span of 50,000 hours L70
Standard H style, J & L Styles available
Technical Details:
Installation: Twist-on design for toolless module installation.
Electrical: Module connects to 120V power supply. High-efficiency driver with a power factor >0.9. Start time of less than 0.75 seconds.