Elco Lighting E1L12WF30BB 1" Square Recessed Oak™ Downlight, Beam Angle 50° Color Temperature 3000K, All Black
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : E1L12WF30BB
BRAND : ELCO Lighting
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Elco Lighting E1L12WF30BB
E1L12WF30BB Product Description
Elco Lighting 1" Square Recessed Oak™ Downlight, Beam Angle 50°, Color Temperature 3000K, All Black
SPECIFICATIONS:
Wattage 6.1W
Lumens 625 lm
Voltage 12V AC
Color Temp. 3000K
Dimmable Yes
Lamp Type LED
Beam Angle 50°
FEATURES:
Requires 12V AC transformer. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.
IC Airtight for use with direct contact to insulation
Height allows for use in ceilings with under 3" depth. Ceiling thickness can be reduced from fixture depth.