Eiko HBV1-1004-1 Monopoint Value High Bay Light, 100W, 4000K, 100-277V, 2m Cord, Dimmable
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : HBV1-1004-1
BRAND : EiKO
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Eiko HBV1-1004-1
HBV1-1004-1 Product Description
Specifications:
Voltage    100-277VAC
Lumens (lm)    14,331 lm
Wattage    100W
Efficacy (lm/W)    143 lm/W
CCT    4000
CRI    80+
Replacement For/Equivalent    250W+ HID/HPS
DLC Version    DLC Premium
T20 Status    Exempt
IP Rating    IP65
Wet/Damp/Dry Location    Wet
Dimensions (L x W x H)    Ø: 11 13/32" (290 mm), H: 7 9/16" (192 mm)
Housing Color    Matte Black
Lens Material    Polycarbonate (PC)
Operating Temp Range (°F/°C)    -40F to 131F (-40C to 55C)
Driver Surge Protection (kV)    L/N-PE: 4kV, L-N: 4kV
Auxiliary Output    12V, 200mA