Eiko FMODY-11-PS16-8FCCT-D Flush Mount Odyssey 11" 16/14/12W 80CRI 27/30/35/40/50K 120V Dimming
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : FMODY-11-PS16-8FCCT-D
BRAND : EiKO
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Eiko FMODY-11-PS16-8FCCT-D
FMODY-11-PS16-8FCCT-D Product Description
Specifications:
Brand: EiKO
Voltage: 120VAC
Lumens: 1360/1190/1020 lm
Wattage: 16/14/12W
Efficacy: 85 lm/W
CCT: 2700K/3000K/4000K/5000K
CRI: 80+
Dimming: Yes
Wet/Damp/Dry Location: Damp
ETL: Yes
UL: No
Dimensions (L x W x H): 11" (279.4mm) x 11" (279.4mm) x 1.5" (38.1mm)
Lens Material: Acrylic (PMMA)
Operating Temp Range: -4°F to 104°F (-20°C to 40°C)