Diode LED DI-TB12-CONN-TTT-1 Tape Light Tape to Tape Screw Down 12mm Terminal Block Connector
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : DI-TB12-CONN-TTT-1
Category :
Request A Quote
View full details
Diode LED DI-TB12-CONN-TTT-1
DI-TB12-CONN-TTT-1 Product Description
Create easy, fast, and secure tape light connections with the 12mm Tape Light Terminal Block Connector. It features screw down connections and a small form factor for minimal presence in tight spaces.
Specifications:
Works with 12mm wide tape light only
Voltage: 12-24 VDC
Max. Amperage: 12V - 5A / 24V - 4A
Wire Gauge: 14 AWG - 20 AWG
Dimensions: Length = 0.62", Width = 0.59", Height = 0.26"
Environment: Indoor
Ambient Temperature: -4° - 122°F (-20° - 50°C)