Diode LED DI-DM-MW24V90W-0-10V 90 Watt Commercial Grade 0-10V Dimmable Driver 24V DC
Available: In stock
SKU : DI-DM-MW24V90W-0-10V
View full details
Diode LED DI-DM-MW24V90W-0-10V
DI-DM-MW24V90W-0-10V Product Description
24VDC Commercial Grade 0-10V Dimmable LED Drivers are essential components for retrofitting fluorescent tubes to low voltage LED fixtures in 0-10V control systems. These drivers are ideal for commercial applications designed with 0-10V systems, are rated for wet and dry locations, and offer a smooth, continuous dimming range from 100-10% brightness. These drivers are engineered to work with 0-10V dimming controls for superior dimming performance. These drivers are IP67 rated (driver only) and are suitable for install in dry, damp, or wet locations.
Features:
120~277VAC Input
Flicker-free dimming range of 100-10%
Short circuit, over current, over voltage, over temperature protections
Plastic housing with Class II design, fault ground protection
Class 2 power unit
Fanless design, cooling by free air convection
No load power consumption <0.15W