Diode LED DI-24V-BLX2-27-100 Spool Blaze X 100 ft LED Tape Light, 200+ Lumens, Color temperature 2700K, 24V
Available: In stock
SKU : DI-24V-BLX2-27-100
View full details
Diode LED DI-24V-BLX2-27-100
DI-24V-BLX2-27-100 Product Description
Specifications:
Voltage: 24VDC
Wattage: 3.1W /ft
Lumens: 224/ft
Cut Points: 2 in
Max Run: 45ft
LED Chip: 36/ft
Color Temperature: 2700K
CRI: 95+
Dimmable: Yes
Dimenisons: Width = 0.32", Height = 0.1"
Environment: Indoor / Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: Epistar 2835 Guang Mau
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy 3 (lm/w): 75~86
Mounting 4 : 3M™ 55280 Adhesive
Ambient Temp 6 : -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp 7 : -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)