Diode LED DI-24V-BLX1-35-016 Spool Blaze X 16.4 ft LED Tape Light, 100+ Lumens, Color temperature 3500K, 24V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : DI-24V-BLX1-35-016
BRAND : Diode LED
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Diode LED DI-24V-BLX1-35-016
DI-24V-BLX1-35-016 Product Description
Specifications:
Voltage: 24VDC
Wattage: 1.54W /ft
Lumens: 131/ft
Cut Points: 4 in
Max Run: 70 ft
LED Chips: 18/ft
Color Temperature: 3500K
CRI: 95+
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.32", Height = 0.1"
Environment: Indoor/ Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: Epistar 2835 Guang Mau
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy 3 (lm/w): 75~86
Mounting 4 : 3M™ 55280 Adhesive
Ambient Temp 6 : -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp 7 : -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)