Diode LED DI-12V-BLX1-30-100 100ft Spool Blaze X 100+ Lumen Per Foot LED Tape Light Color Temperature 3000K 12V DC
Available: In stock
SKU : DI-12V-BLX1-30-100
View full details
Diode LED DI-12V-BLX1-30-100
DI-12V-BLX1-30-100 Product Description
Specifications:
Voltage: 12VDC
Wattage: 1.54W /ft
Lumens: 122/ft
Cut Points: 2 in
Max Run: 37 ft
LED Chips: 18/ft
Color Temperature: 3000K
CRI: 95+
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.32", Height = 0.1"
Environment: Indoor / Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: Epistar 2835 Guang Mau
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy 3 (lm/w): 75~86
Mounting 4 : 3M™ 55280 Adhesive
Ambient Temp 6 : -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp 7 : -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)