Core Lighting SLG4048-35K-BX-120V LED 48 Inches High Power Interior Linear Cove 10º x 10º 3500K
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SLG4048-35K-BX-120V
BRAND : Core Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Core Lighting SLG4048-35K-BX-120V
SLG4048-35K-BX-120V Product Description
Features:
Lead Time: Usually 2-4 weeks for assembly
Length: 48 Inches
Color Temperature: 2200K, 2500K, 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
Optics: BX (10º x 10º), BV (10º x 60º), BG (30º x 60º)
CRI: 90+
Up to 1100+ Lumens Per Foot
90+ Lumens Per Watt
TRIAC Dimming down to 1%, ELV not required
Small profile fixture, continuous run capability
Proprietary adjustable mounting bracket
Voltage: 120V
Operating Temp: 14ºF to 104ºF
Specifications:
POWER CONSUMPTION: 11.9W (1Ft.) | 47.7W (4Ft.)
MAXIMUM RUN LENGTH: 48Ft.
OPERATING VOLTAGE: 110V AC
OPERATING FREQUENCY: 50 / 60 Hz
DRIVER: Internal / Built-in
STARTUP TEMPERATURE: -10ºC~40ºC (14ºF~104ºF)
OPERATING TEMPERATURE: -10ºC~40ºC (14ºF~104ºF)
STORAGE TEMPERATURE: -40ºC~80ºC (40ºF~176ºF)
CONTROL: 100-120V TRIAC
LENS: Clear Polycarbonate
CONNECTORS: Integral Male / Female 5 pin